SPLOT

SPLOT, czyli ogólnoświatowy internetowy kwartalnik bliskości

Jedyny w swoim rodzaju, ogólnoświatowy kwartalnik o noszeniu i bliskości. Stworzony przez wydawnictwo Moroszka wraz z zespołem specjalistów z zakresu prawidłowej pielęgnacji dzieci, doradców noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich, promotorów karmienia piersią, fizjoterapeutów, lekarzy i psychologów. Poruszający ważne tematy dotyczące rozwoju dzieci, kładzący nacisk na prawidłowe wzorce i pielęgnacje najmłodszych, dający rozrywkę w postaci moroszkowych komiksów i opowiadań, zaglądający w kuluary polskiego i światowego babywearingu poprzez wywiady i przegląd zdarzeń minionego kwartału. Skierowany jest do rodziców na początku rodzicielskiej drogi, jak również dla tych "wprawionych" oraz dla doradców noszenia i innych specjalistów z zakresu rodzicielstwa bliskości.

DOSTĘPNE NUMERY KWARTALNIKA SPLOT

 1. NUMER 1/2017

  Pierwszy numer magazynu SPLOT jest absolutnie wyjątkowy –  powstał by uczcić 2. edycję Festiwalu Chustowego #Nicminiewsi – akcji promującej poprawne noszenie, o której słyszało całe środowisko polskiego babywearingu. Wersja drukowana ukazała się w maju 2017 r. specjalnie na Festiwal Chustowy, a jego wersję on-line możecie pobrać na naszej stronie.

  W tym numerze m.in. przeczytacie genezę #Nicminiewisi, dowiecie się co kryje się pod sympatyczną nazwą „kangurek” i co to znaczy, że noszenie jest intuicyjne oraz dlaczego warto nosić. Znajdziecie też odpowiedź na pytanie dlaczego warto uczyć się nosić pod okiem specjalisty i poznacie opinie o niektórych chustach. Oprócz tego zapoznacie się z sylwetkami znanych w środowisku chustującym osób i dowiecie się jaka letnia impreza jest siostrą Festiwalu Chustowego. Grafik niniejszego periodyku zabierze Was w kosmiczne otchłanie (sprawdźcie sami!), a na samym końcu przeczytacie komiczny Splot niefortunnych zdarzeń.

  Zachęcamy do pobrania pierwszego numeru!

  Do pobrania TUTAJ

  Wersja papierowa jest dostępna na stronie wydawnictwa MOROSZKA

 2. NUMER 2/2017

  Drugi numer magazynu SPLOT został wydany z okazji ZaMotanego Pikniku w Dąbrowie Górniczej. To największa w Polsce letnia impreza chustowa, na której warto być. W tym roku to już trzecia edycja, a program trafia w gusta zarówno początkujących motaczy jak i doświadczonych chustoświrków. Ponadto podsumowujemy II Festiwal Chustowy i rozwijamy zagadnienia, które się na nim pojawiły – m.in. o bezpiecznym przewożeniu dzieci w fotelikach oraz o masażu Shantala. Znajdują się w nim wywiady ze specjalistami, druga odsłona „Tkanej Drogi” z fantastycznym konkursem, przegląd wydarzeń minionego kwartału oraz zamotana sesja zdjęciowa. Fanów „Splotu niefortunnych zdarzeń” czeka mrożąca krew w żyłach historia.

  Drugi numer magazynu SPLOT możesz pobrać TUTAJ

 3. NUMER 3/2017

  Trzeci numer magazynu SPLOT, a w nim lektura na długie wieczory.

  Znajdziecie tu przede wszystkim historię noszenia w Japonii oraz jak te praktyki wyglądają obecnie. Zabierzemy Was w wyjątkowe miejsce w szczególnym czasie – poznacie kuluary porodów domowych (wyjątkowo i szczególnie!). W niniejszym numerze wypowiadamy się także na temat długiego karmienia piersią, przedstawiamy Wam kolejną zamotaną chustoświrkę, a także rozprawiamy się z prawdą o wpływie noszenia na zdrowie rodzica. Koniecznie zajrzyjcie do sPLOTEK – bądźcie na bieżąco z polskim światem noszenia. Kto ciekawi się kieszonką – znajdzie wyczerpujące informacje. Wszystko to, a także inne ciekawe tematy czekają na Was po pobraniu magazynu!

  Trzeci numer magazynu SPLOT możesz pobrać TUTAJ

 4. NUMER 4/2018

  Pierwszy numer 2018 roku, a w nim między innymi wytyczne do zaprojektowania pokoju/mieszkania wspierającego rozwój dziecka, kilka słów o stresie od psychologa dziecięcego, rozważania na temat snu dziecka, a także historia noszenia w Chinach. Tutaj poznacie genezę #uwolnijrece, znajdziecie wyczerpujący opis kolejnego wiązania i również poznacie obecnego Anioła Noszenia! Do obejrzenia wynik wspaniałej sesji chustowej!

  Niemała część numeru została poświęcona warsztatowcom zbliżającej się imprezy Wrocław the City of Wraps 2018 – koniecznie zapoznajcie się z sylwetkami osób, które wspierają polski babywearing!

  Nie zwlekajcie! Wystarczy ściągnąć SPLOT!

  Czwarty numer magazynu SPLOT możesz pobrać TUTAJ

 5. NUMER 5/2018

  Przedstawiamy piąty numer magazynu SPLOT – idealną lekturę na długie letnie dni! Numer wyjątkowy, bo wydany drukiem z okazji III Festiwalu Chustowego #nicminiewisi, który odbył się 19 i 20 maja 2018 roku we Wrocławiu. Znajdziecie w nim przede wszystkim przegląd najlepszych artykułów z minionych numerów, ale także całe mnóstwo nowych treści. Artykuły gościnne oraz naszych stałych splotowych redaktorów. W niniejszym numerze wypowiadamy się na temat noszenia po cesarskim cięciu, pomagamy skompletować wyprawkę, odpowiadamy na pytanie „Dlaczego dziecięce mózgi lubią być noszone”? Wszystko to, a także inne ciekawe tematy czekają na Was po pobraniu magazynu.

  Nie zwlekajcie! Wystarczy ściągnąć SPLOT!

  Piąty numer magazynu SPLOT możesz pobrać TUTAJ

 6. NUMER 6/2018

  Witajcie po wakacjach!

  Sezon ogórkowy zakradł się także po cichu do sfery polskiego babywearingu. Wakacje były leniwe, ale mimo to redakcja SPLOTu znalazła czas, tematy, a nawet kilku nowych redaktorów, by powstał szósty już numer naszego periodyku.

  W nim przeczytacie bardzo letni temat − chusta w wakacje! Jak wielu z Was wybrało się w nadmorskie podróże, pamiętając o spakowaniu tego długiego kawałka utkanego materiału? Ilu z Was zdobywało górskie szczyty z bobasem w nosidle na plecach? Ha, tak myślałam. Ja już noszenie swoich dzieci mam za sobą, a jednak chusta wciąż ląduje w naszej wakacyjnej walizce, bo doskonale sprawdza się w innych rolach, nie tylko noszeniowych. Poza chustami poruszamy ważny temat bezpiecznego przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych – na łamach gazety znajdziecie nową rubrykę o fotelikach RWF. Numer będzie nieco nostalgiczny − wrócimy na chwilę pamięcią do maja, do III Festiwalu Chustowego #nicminiewisi: Wrocław the City of Wraps, który odbył się we Wrocławiu. Byliście? Powspominajcie z nami! Nie było Was? Zaplanujcie swój udział w przyszłym roku.

  W numerze zabieramy Was w kolejną podróż dookoła świata, podglądając narzędzia bliskości w dawnej Polsce, by następnie przeprowadzić Was za rękę po rynku wisiadeł i sztywniadeł, i dać jasny przekaz o tym, w czym NIE należy nosić dzieci. Zajrzymy do domu kolejnej Chustoświrki, dowiemy się co nieco na temat teorii więzi, specjalista opowie wszystkim mamom o tym, w jaki sposób najbezpieczniej zacząć powrót do formy po porodzie. Na prośbę naszych czytelników poruszymy także ważną kwestię dotyczącą cukru w diecie dzieciaków oraz przyjrzymy się jak to jest z noszeniem bliźniaków. Wisienką na torcie numeru jest felieton ojca i recenzje moroszkowych książek o noszeniu. Nie mogłabym zapomnieć o Zamotanej Sesji! W redakcji postanowiliśmy przekazać pałeczkę w Polskę − w każdym kolejnym numerze będzie pojawiała się gościnna sesja z różnych zakątków naszego kraju, wykonana przez różnych fotografów. Kto wie, może któregoś kwartału zobaczymy właśnie Ciebie na łamach naszego magazynu?

  Nie zwlekajcie! Wystarczy ściągnąć SPLOT!

  Szósty numer magazynu SPLOT możesz pobrać TUTAJ

 7. NUMER 7/2019

  Cześć i czołem w 2019! Nowy numer SPLOTu, choć powstawał zimą to jest cieplutki, niczym zbliżająca się wielkimi krokami wiosna. Chodźcie i czytajcie! W siódmym numerze nacieszycie oczy zdjęciami pełnymi śniegu, którym delektowaliśmy się podczas Zamotanej Sesji. Były z nią niezłe przeboje, bo żeby powstała potrzeba było aż trzech fotografów – w końcu się udało, choć organizatorka, Kasia Lewandowska z Lublińca, ledwo wyszła z tego cało.

  Udało się nam także napisać pełną zabawnych anegdotek relację z podróży służbowej do Holandii. Widzicie okładkę? Ta kolorowa pani zaprosiła nas w swoje skromne progi – odwiedzając ją, spełniłyśmy chustoświrskie marzenia i pewnie teraz każdy, czytający SPLOTa będzie nam tego zazdrościł. Przeczytajcie artykuł, a dowiecie się, jak wyglądał najbardziej spontaniczny i szalony eurotrip założycielek tego magazynu.

  Co więcej? Wywiady, analizy, felietony, trzy artykuły gościnne i ciąg dalszy cyklu “Noszenie dookoła świata”. Recenzja chusty nowej marki, wlot na chatę kolejnej chustoświrki oraz coś nowego – a mianowicie co założyć na stopę chuściocha, który już wyrósł z chusty i chce na własnych nogach eksplorować otoczenie. Wszystko to opatrzone pięknymi zdjęciami, pełnymi miłości i bliskości. Czego chcieć więcej? Miłej lektury i do zobaczenia w maju, na wrocławskim Festiwalu Chustowym #nicminiewisi!

  Siódmy numer magazynu SPLOT możesz pobrać TUTAJ

WESPRZYJ NASZ PROJEKT I KUP WERSJĘ PAPIEROWĄ KWARTALNIKA SPLOT

SPLOT to magazyn ponadczasowy - treści w nim publikowane nie przedawniają się wraz z ukazaniem się kolejnego numeru. Przewagą wersji papierowej nad internetową jest fakt, iż można go ze sobą zabrać do mamy, sąsiadki czy "cioci dobra rada" i rozprawić się z mitami przez nie powielanymi, raz a dobrze! Można go także zostawić "przypadkiem" u teściowej, króra nie do końca jest przekonana do "ściskania wnuka chustą". Ponadto warto wspierać naszą Redakcję - a zakup papierowego SPLOTu niewątpliwie jest najlepszą formą wsparcia - dzięki temu rozwijamy się i mamy środki na realizację naszych pomysłów.

By wesprzeć nasz projekt magazynu SPLOT możesz także kupić wersję drukowaną na stronie wydawnictwa MOROSZKA.